ClientClient nameYear2023AuthorAuthor nameShare

În anul 1890, în suburbia Malina Mare a orașului Chișinău, pe banii și pe pământul preotului  Petru Donici, cleric al bisericii Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron din Chișinău, începe ridicarea bisericii cu hramul Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel. În același an, în mod subit, părintele Petru Donici trece la cele veșnice, fapt care și stopează lucrările de construcție a bisericii. Abia peste nouă ani, în 1899, negustorul Dumitru Ciolacu a donat bani pentru continuarea construcţiei, înaintând două condiții Consistoriului Bisericesc de la Chișinău: să fie construit sub biserică un cavou pentru familia Ciolacu și să fie schimbat hramul bisericii din Sfinții Apostoli Petru și Pavel în Sfîntul Mare Mucenic Dumitru. În anul 1902, cu ajutorul lui Dumnezeu, cu suportul financiar al lui Dumitru Ciolacu și prin străduința preotului Efim Chişcuţă lucrările de construcție și de amenajare a bisericii au luat sfîrșit, săvârșindu-se prima liturghie.